VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

GFS 2009 Čemu se zasmějete tentokrát Výsledky festivalu festivalové NOVIN(k)Y video

FESTIVALOVÉ NOVIN(k)Y  (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)


Souborné dílo Williama Shakespeara
've 120 minutách, Divadlo v Dlouhé

Jan Borna s Janem Vondráčkem

OHLÉDNUTÍ ZA ROČNÍKEM 2009

Kmotrem našich Bláznivých nůžek byl
 Marián Labuda. Jeho volba komedie byla
 šťastná, neboť právě „Nůžky“ vloni získaly
 titul Komedie roku 2007!


Šťastný byl i Láďa Špiner alias Tony
 v Bláznivých nůžkách, který si za svou roli
 odnesl ocenění za nejlepší mužský herecký
výkon festivalu.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon
 si z Pardubic odvezla Martha Issová za
 roli Brendy v komedii Černá díra Dejvického
 divadla (na fotografii s kolegy
 z představení Ivanem Trojanem,
 Jaroslavem Pleslem a Václavem Neužilem).

Děkovačka herců po skončení představení
Černá díra, které oslovilo všechny porotce
 natolik, že mu udělili Ceny odborné
 i studentské poroty.

Na loňském festivalu nemohla
chybět Luba Skořepová, která jezdí
do Pardubic každý rok!
A můžeme prozradit, že vás z hlediště
osobně pozdraví i letos.

Jana Uherová s Tomášem Impseilem

pondělí 2. března 2009

Dnes soutěží

Jako první do soutěžního klání o titul Komedie roku 2008 vstupuje pražské Divadlo v Dlouhé s komedií Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, ve které hrají tři vynikající herci, možná tedy budete i svědky nejlepšího mužského hereckého výkonu festivalu. Ale kdo ví, zatím nepředbíhejme, čeká vás ještě spousta výborných komedií i vynikajících hereckých výkonů…

A zítra vás pobaví

V úterý začíná festivalový program už v deset ráno na Hronovické scéně, kde mladé publikum uvidí mladé začínající herce Pražské konzervatoře, kteří do Pardubic přijedou se svěží maďarskou fraškou Liliomfi, která je zasazena do atraktivního hereckého prostředí.
Od sedmi večer v Městském divadle se divákům a porotcům představí naše „želízko v ohni“, vkusně lechtivá salónní komedie Brouk v hlavě s Jiřím Kalužným v hlavní roli. Přijďte zítra svým smíchem rozdmýchat žár zábavy a podpořit své domácí herce…


Režisér Jan Borna:
Raduji se z toho, na co dosáhnu.

Honza je můj spolužák z DAMU. V ročníku jsme byli jenom dva režiséři, a tak jsme celých pět let drželi hodně při sobě. Pak jsem dalších dvacet let sledovala jeho stopy v divadlech, kde pracoval, zejména jsem se však soustředila na jeho poslední angažmá v Divadle v Dlouhé.

Diváci GRAND Festivalu smíchu mohli jeho jméno zaznamenat v souvislosti s inscenací Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka. Tato komedie měla tak velký ohlas u diváků, že jsme ji z Dlouhé s úspěchem přivezli ještě dvakrát.

Tento rok jsem si velmi přála, aby inscenace Oněgin byl Rusák v Honzově režii soutěžila o Komedii roku, ale tento projekt je tak prostorově a technicky náročný, že je prakticky nepřenosný, do našeho divadla se prostě nevejde. Ale těsně před uzávěrkou výběru do soutěžního programu měl Honza premiéru hry Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách a bylo jasno – zase skvělá komedie a stejně zajímavá jako „Oněgin“. Při této příležitosti jsem chtěla udělat s režisérem krátký rozhovor do našich Festivalových novinek, dvě tři otázky zaslat mailem. Na osobní setkání před festivalem nebyl čas a vím, že Honza do Pardubic se souborem nepřijede, už léta je postižen roztroušenou sklerózou a v poslední době se pohybuje už jenom na vozíčku. Tak jsem se uchýlila k tomu, že jsem převzala kousek rozhovoru s Janem Bornou z Týdeníku rozhlas, který vyšel nedávno a na který mě upozornil kolega Tomáš Syrovátka. Rozhovor o hře Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách (a nejenom o ní) s Janem Bornou (J.B.) vedla Vítězslava Šrámková (V.Š.).

J. B.: Do inscenace tu strhující energii vkládají především herci – Mirek Táborský, Honza Vondráček a Martin Matejka – a jsou úžasní. Já jsem připravil jenom základní směřování, protože u nás by nemělo smysl uvést hru jen jako vtipkování na téma Shakespeare a jeho 37 her. Ti američtí kluci podle scénáře odcházejí v závěru na hamburger do McDonalda. To bylo impulsem k záměru dát najevo, co si myslíme o současném povrchním fastfoodovém světě, kde není na nic čas, všechno musí odsejpat, dnes děláme Shakespeara, zítra Řím a Benátky a pozítří bibli v komiksu, hlavně aby to jelo a neslo. Když se mi podařilo předat hercům tuto představu základního tématu, pochopitelně jevištně dotaženou do jednotlivých scének, stal se potom při zkoušení a hraní jejich autorský přínos už větší než můj a mojí hlavní funkcí bylo tvarovat inscenaci jakoby zvenku. Arnošt Goldflam si z toho dělá legraci a říká, že až budu nehybný a jen budu pohybovat pusou, herci už budou nad jevištěm i lítat. Fakt je, že čím míň já můžu, tím víc tu energii přebírají herci, s nimiž pracuji.

V. Š.: A v čem tedy spočíval jejich autorský přínos?
J. B.: Když jsem si tu hru přečetl, věděl jsem, že ji naše divadlo bude umět a že by v ní mohla hrát spousta našich lidí. Jen vybrat tu správnou trojici… Mirek Táborský a Honza Vondráček – to jsou vlastně dva vyhraněné přístupy k divadlu, oba jsou špičkoví, přestože každý jde jinou cestou. Když jsme cítili, že původní verze textu do naší představy někde nesedí, udělal mnoho textových úprav Mirek. Obraz, kde ti tři na konci odlétají raketou do kosmu, a řadu dalších zase vymyslel Honza. Martin Matejka k nim zapadá svou schopností oba ty kontRadek Smetanatní přístupy scelovat a dotahovat. Cítil jsem v této sestavě napětí a možnost vzájemného umocňování výkonu. Všichni jsou velmi tvořiví a komediální a jediné, co jim občas připomínám, je, že přes humor musí v téhle inscenaci pořád prosakovat odpudivost světa, o němž hrají, poměřená velkým Shakespearem.

Tolik výňatek z rozhovoru z Týdeníku Rozhlas. Doufám, že osud Honzovi nadělí ještě dost síly, aby předával českému divadlu tu obrovskou lásku, něhu a energii, které má pořád hodně, přestože ho nemoc svazuje den za dnem víc a víc.

Jana Uherová
dramaturgyně GFS
 


Milí diváci,

vítáme vás u nás v divadle na dalším ročníku GRAND Festivalu smíchu. Určitě jste se přišli pobavit a zasmát a já doufám, že to, co jsme pro vás připravili, naplní vaše očekávání a že si s námi týden smíchu hezky užijete. Devatenáct představení v osmi dnech na pěti scénách, to je docela slušná nabídka, nemyslíte? Z toho by si měl vybrat každý.

Právě teď, když držíte v ruce tyto Novin(k)y, je už v jistém směru rozhodnuto. Všechna večerní představení soutěžního programu jsou téměř vyprodaná. Ale můžeme vám zaručit, že náš festivalový off-program je také plný dobré zábavy. Z komedií na Hronovické scéně, v Divadle 29 nebo dokonce na Jevištní zkušebně, kam se teprve učíte chodit, si určitě vyberete. Nesoutěžní program bývá mnohdy zajímavější než komedie v Městském divadle, zejména mladší publikum to takhle vnímá. Tak neváhejte, poslední vstupenky čekají třeba právě na vás. Nenechte si ujít výjimečnou příležitost vidět zajímavé divadlo!

A ještě bych vás chtěla požádat o jednu věc. Až budete odcházet z divadla, a budete spokojeni, dejte svůj hlas komedii, která vás pobavila. Účastněte se divácké ankety! Váš názor nás velmi zajímá, ostatně cena s výmluvným názvem Cena diváků mluví za všechno. Sami rozhodněte o tom, kdo ji dostane.

Letos se festival koná téměř o měsíc později než obvykle. Doufala jsem, že ve vzduchu už bude cítit naděje jara. Pohled z okna však nevěstí nic dobrého, zima se ještě nevzdává. Proto doufám, že vás naše festivalové komedie alespoň na chvíli zahřejí na duši. Přijďte se s námi pobavit, zasmát se a hlavně „dobít baterky“. Smíchem určitě rozkvetete, ať je venku, jak chce.

Jana Uherová
dramaturgyně GFS


Skupina ČEZ, a. s. podporuje GRAND Festival smíchu

Organizace tak náročného projektu, jakým je GRAND Festival smíchu, vyžaduje velké úsilí, vlastní realizace pak samozřejmě i nemalou finanční částku. Jsme velmi rádi, že pardubický festival nejlepších českých a moravských komedií tradičně podporuje generální sponzor, kterým je Skupina ČEZ, a. s. Našemu generálnímu sponzorovi patří velký dík, protože bez jeho pomoci by festivalová nabídka nemohla být tak bohatá a pestrá. Po skončení festivalu jsme proto požádali tiskovou mluvčí společnosti Skupina ČEZ, a. s. Šárku Beránkovou o krátký rozhovor.

Paní Beránková, mohla byste divákům v krátkosti představit Vaši společnost?
Skupina ČEZ patří mezi největší energetické společnosti nejen ve východočeském regionu a v celé České republice, ale i v Evropě. Jen v České republice dodává Skupina ČEZ elektřinu pro téměř 3,5 mil. odběrných míst.

Jistě nejsme jediný projekt, který podporujete. Proč jste se rozhodli podporovat i GRAND Festival smíchu?
Máte pravdu, Skupina ČEZ se ve východočeském regionu podílí významnou měrou na společenském a kulturním životě. Reklamní aktivity a sponzorské prostředky směřují do několika oblastí, jmenujme charitu, zdravotnictví, školství, kulturu, ekologii… Příkladů by se našlo mnoho. Grand Festival smíchu patří mezi významné kulturní akce regionu, a podpora takto významných a úspěšných projektů je i naší vizitkou.

Festival letos nabídl 30 komedií, které se odehrály na 5 scénách. Jak byste zhodnotila nedávno skončený IX. ročník festivalu?
Kvalita festivalu rok od roku stoupá. Sama z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že divadelní soubory nabízejí opravdu jen to nejlepší, a že se mají čím chlubit!

Která komedie Vás osobně nejvíce zaujala?
Opravdu moc se mi líbila komedie Charleyova teta v podání Městského divadla Brno a Nerušit, prosím, kterou se představilo Divadlo Na Fidlovačce Praha.

Děkuji Vám za rozhovor a Vaší společnosti za dlouholetou podporu.

Radek Smetana



 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN