Volání sirén – další odkazy Malá scéna ve dvoře fotogalerie
J. Smutná s J. Kleplem v Dobrý večer, pane Wilde
foto archiv VČD
1976
J. Smutná s M. Sandhausem ve Svatbě Krečinského
foto archiv VČD
1976
I tato sezóna přinese našim nejvěrnějším (ale věřím, že i zcela novým či nahodilým) divákům pořad Volání sirén. V komorním prostředí Malé scény ve dvoře se setkáváme především s hereckými osobnostmi, které působily ve Východočeském divadle. Měli jsme možnost vidět Blanku Bohdanovou, Jiřinu Švormovou, Annu Ferencovou, Růženu Merunkovou, Ladislava Freje, Jindřicha Bonaventuru či pardubického rodáka Jana Přeučila. První středu v říjnu mi bude ctí a potěšením setkat se s herečkou a písničkářkou JITKOU SMUTNOU.
Jaká je paní Smutná, která v našem divadle začínala a strávila v něm dvě sezóny? Dočetla jsem se, že je energická, osobitá, extrovertní, ale také otevřená hlubokým citům. Své mladé mamince a otci novináři se narodila jako nejmladší ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Vladimír je kameramanem (Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve), tutéž profesi zastává i její manžel Jaromír Nekuda.
Dětství v 50. letech prožila v proletářských Nuslích. Nejdřív chtěla být novinářkou, po roce 1968 se ale rozhodla pro DAMU. Začínala v Pardubicích, po dvou sezónách v roce 1976 odešla za režisérem Janem Kačerem do Ostravy, kde strávila plodných 14 let. Založila tam rodinu a hlavně tam odehrála spoustu velkých rolí: Fanku v Loupežníkovi, Agátu v Ženitbě, Mirandu v Bouři…
V roce 1990 opět následovala režiséra Kačera a vrátila se do Prahy. Nastoupila do Národního divadla (Pekař Jan Marhoul, Sbohem, Sokrate!, Sekretářky, Pygmalion). Diváci na ni chodili i do Divadla Bez zábradlí (Racek, Hlučná samota) či do Kolowratu (Smlouva od Arnošta Goldflama, Černé mléko – za roli Pokladní v této hře byla nominována na Cenu Thálie), za zajímavou rolí však neváhala dojíždět i zpátky do Ostravy (Chůva ve hře Romeo a Julie).
Od roku 2006 je členkou souboru Městských divadel pražských. Vytvořila zde role například v inscenacích Anna Karenina, Pan Kaplan má třídu rád (možná si diváci pamatují její nezapomenutelný pěvecký a herecký výkon při hostování této komedie u nás na GRAND Festivalu smíchu), Sto roků samoty, Dobře rozehraná partie, Želary a v mnoha dalších. Hraje také v komedii Holky z kalendáře, kterou pardubický soubor nastuduje v této sezóně.
Vídat ji však můžete i v Divadle Na Prádle (Motýli), v Divadle v Řeznické (šokující a kontroverzní Zlomatka) a v Divadle Palace (Dveře aneb Pane, vy jste náhoda!).
Známá je rovněž z českých filmů; už za studií se objevila ve filmu Milenci v roce jedna (1972). Později byla obsazována především do rolí starostlivých, ale srdečných mateřských typů – Dva lidi v ZOO (1989), Výchova dívek v Čechách (1996), Návrat idiota (1999), Otesánek (2000) atd. Ještě populárnější je však z televize, hrála v seriálech Bazén, Černí baroni, Tři králové, Ordinace v růžové zahradě, Cukrárna, Soukromé pasti, Vyprávěj a v poslední době ji vídáme v Cestách domů.
Jitka Smutná píše verše a skládá vlastní písničky – na folkových koncertech v Ostravě (za svého působení v tamním divadle) si zazpívala i společně s Jarkem Nohavicou.
Talent zdědila i dcera Tereza, která zpívá s několika kapelami a hostuje v Národním divadle, syn Jakub staví kulisy v Divadle Na Fidlovačce. „Nejvyšší hodnotou je pro mne směřování k životní harmonii,“ říká herečka, která ráda zahradničí a je vášnivou čtenářkou.
Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 10/2012
|
|
|
|
|
|
Sirény tentokrát přivábí Milana Němce
Volání sirén s Jitkou Smutnou
Červnové Volání sirén s Ladislavem Frejem
Dubnové Volání sirén aneb Paradoxy Jana Přeučila
Hostem lednového Volání sirén bude herec
Petr Kostka – leden 2012
Volání sirén (B. Bohdanová) – prosinec 2011
Volání sirén (A. Ferencová, R. Merunková, J. Bonaventura) – říjen 2011
Byla to nádherná doba, říká Anna Ferencová
Volání sirén (L. Švormová a J. Bonaventura) – květen 2011
S Libuší Švormovou o divadle a osudových Pardubicích
Diskusní pořad Jany Uherové nazvaný VOLÁNÍ SIRÉN blíže představuje osobnosti, jež zanechaly nesmazatelnou stopu nejen ve Východočeském divadle, ale i v samotných Pardubicích.
Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice. Všechna práva vyhrazena.
Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
e-mail: vcd@vcd.cz •  další kontakty •  správce webu
Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz