VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

 
 

Hamlet, Divadlo Zittau
foto archiv

Romeo a Julie
VČD Pardubice
foto Ladislav Formánek

 

 

 

VČD na festivalu v německém Zittau – 16. květen 2004

Divadelní Festival tří zemí „Kdo je tam?“
Dreiländerspiel „Wer da?“ – „Who’s there?“

Po úspěšném hostování Východočeského divadla Pardubice na divadelní přehlídce České divadlo 2003/2004, kde jsme 2. května odehráli derniéru dramatu Davida Henryho Hwanga M. Butterfly, se 16. května představíme na Festivalu tří zemí v německém Zittau.

Rok 2004 je rokem historickým nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu. 1. května 2004 se rozšířily hranice Evropské unie, ve které je zvláštní role připisována právě umění, neboť umění umí přes všechny jazykové bariéry bořit mosty.

Příběhy, které vyprávíme v divadle, se vždy zabývají lidským soužitím, ať se soustředíme na příběh nějakého vztahu, nebo v širším úhlu pohledu na společenský epos. Příběhy dávají podnět k diskusi a debatám, k porozumění a spolubytí. Festival tří zemí chce patřičně oslavit nové spolubytí v rozšířené Evropě a to přirozeně společně se svými sousedy – z tohoto důvodu byla pozvána divadla z Polska a Čech. „Kdo je tam?“ je citací prvních slov ze Shakespearova Hamleta, jednoho z letošních příspěvků festivalu, a možná i opatrnou otázkou, kterou si stále kladou všechny tři zúčastněné národy.

Festival zahajuje v pátek 14. května večer inscenace místního divadla ZLOČIN A TREST s následující oslavou ve foyer.
 

Zločin a trest, Divadlo Zittau
foto archiv

Zločin a trest, Divadlo Zittau
foto archiv

V sobotu 15. května odpoledne pokračuje s BELLA CURA – živým pěveckým programem polského divadla Teatr Jeleniogórski s Mozartovými, Schubertovými, Sibeliovými a mnoha dalšími melodiemi. Večer pak vystoupí na scénu opět místní soubor s představením HAMLET.

Shakespearem pokračuje festival v neděli (16. května) dopoledne: Východočeské divadlo Pardubice odehraje tragédii ROMEO A JULIE – příběh nejznámějšího milostného páru na světě. Příběh, který se vás dotkne a strhne v každé řeči.
Odpoledne následuje pódiová diskuse „Kdo je tam?“ – význam rozšíření Evropské unie pro divadla v Polsku, Čechách a Německu pod vedením Dr. Karl-Hans Moellera, vedoucího dramaturga Městských scén v Chemnitzu.
Patřičného dozvuku dojde festival večer díky hře HAUPTMANN z Jelenia Góra, která se zabývá životem patrona stejného jména Gerharta Hauptmanna.

Radek Smetana
 

Bella Cura, Teatr Jeleniogórski

Hauptmann, Teatr Jeleniogórski

Zpráva o festivalu

Východočeské divadlo Pardubice o víkendu hostovalo v německém Zittau na divadelním Festivalu tří zemí „Who is there? – Kdo je tam?“ s inscenací Romeo a Julie. Představení bylo velice dobře přijato, přestože se hrálo v českém jazyce. Většinu návštěvníků tvořili odborníci z německých a polských divadel. Podle hodnocení jedné z nejvýznamnějších osobností německého divadelnictví šéfdramaturga divadla z Chemnitz Dr. Karla-Hans Möllera, bylo pardubické představení Romea Julie velkým zážitkem: „Vynikající herecké výkony, působivá scéna s nádhernými kostýmy a nápaditá režie, boří jazykové bariery. Člověk se může nechat unést strhujícím příběhem, pokud je hrán s takovým nábojem i lehkostí a přitom opravdovostí. Neobvyklé pojetí s důrazem na humornou stránku první poloviny hry, dává silnější možnost vyznění tragickému závěru. Představitelka Julie Lucie Štěpánková nás všechny okouzlila.“ Pozvání ke spolupráci a dalším kontaktům dostala pardubická scéna mimo jiné i od šéfrežiséra divadla ve Freibergu Richarrdta O. Schucharta a nebo Bohdana Nauka, ředitele Teatru Jelenigorskégo.

Ředitel divadla Petr Dohnal se zúčastnil symposia na téma Úloha divadel v EU. Stejně tak jako z našeho příspěvku vyplynulo i z ostatních, že divadelníci celé Evropy mají podobné problémy s financováním svých projektů. Především přistupující země se pak potýkají s neúměrnými cenami v oblasti autorských práv. „Všichni máme zájem rozvíjet spolupráci a výměnu kulturních projektů, tím motivovat k větší aktivitě v oblasti výuky jazyků a bořit tak poslední bariery ve vzájemném porozumění,“ řekl ve svém příspěvku Petr Dohnal.
Projekt Východočeského divadla Festival smíchu, který by se v příštím roce měl stát mezinárodním, se setkal s velkým zájmem a byl hodnocen jako velmi nadějný.

Radek Smetana



 Copyright © 2000-2025, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN