VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE
Valerie Kaplanová
* 12. září 1917
† 13. května 1999
Rodačka z Hlinska prožila dětství převážně u otce ve Vídni, kde na jeho přání absolvovala rodinnou školu a nastoupila do svého prvního zaměstnání jako sekretářka. Na jevišti stála poprvé ve svých 13 letech. Teprve po druhé světové válce v roce 1945 nastoupila do svého prvního angažmá v Zemském oblastním divadle v Liberci. Poté prošla divadly v Karlových Varech, Brně a Zlíně. Než zakotvila v Pardubicích, vrátila se znovu do Karlových Varů, kde vytvořila více než 30 převážně komických rolí.
Valerie Kaplanová přišla do pardubického divadla na začátku šedesátých let (1961) a spolu s dalšími výraznými herečkami, jako byla např. Jarmila Derková nebo Irena Poledníková, vytvořila podstatnou oporu hereckému souboru, ve kterém setrvala až do svého odchodu do důchodu v roce 1979.
Východočeskému divadlu ale zůstala věrná a hojně s ním spolupracovala až do své smrti.
Hostovala také v inscenacích jednoho z nejtalentovanějších režisérů 90. let Petra Lébla v pražském Divadle Na zábradlí a objevovala se i na filmovém plátně. Každý z nás si jistě vzpomene alespoň na její zlou kmotru v pohádce Honza málem králem (1977), Perinbabu (1985), postavu Járy Cimrmana ve Svěrákově a Smoljakově filmu Jára Cimrman Ležící Spící (1983) nebo malou, ale výraznou roli v druhém a třetím dílu Troškovy trilogie Slunce, seno… (1989 a 1999). Mnoho televizních diváků ji znalo hlavně jako „Bábu Tutovku“ z upoutávky na televizní loterii 90. let.
Jako divadelní herečka byla obsazovaná především do rolí komických, ale stala se i dobrou představitelkou charakterních rolí citlivých matek a babiček. Ve Východočeském divadle ji diváci mohli vidět např. jako Liberu v Poprasku na laguně (1962), Lady Bracknellovou ve hře Jak je důležité míti Filipa (1964), Smrt v Komedii o umučení a slavném zmrtvýchvstání Pána a spasitele našeho Ježíše Krista (1968), Paní Müllerovou v Dobrém vojáku Švejkovi (1976) nebo Anfisu ve Třech sestrách (1978).
Anna Hlaváčková