inscenace BALADA PRO BANDITU fotogalerie panoramatické foto na programu
foto Jan Faukner
Předprázdninové víkendy tráví herci Východočeského divadla tradičně na letní scéně na vyhlídce blízkého hradu Kunětická hora, kde se o víkendu 15. a 16. června uskutečnily premiéry známého muzikálu BALADA PRO BANDITU.
„Muzikál, jehož mnohé písně již zlidověly, napsal Milan Uhde na motivy románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Společně s hudebním skladatelem Milošem Štědroněm vytvořili dílo trvalé hodnoty, které poprvé spatřilo světlo světa v brněnském Divadle na provázku v roce 1975. Od svého vzniku Balada pro banditu zaznamenala nebývalý úspěch a byla nesčetněkrát inscenována v mnoha divadlech, neboť neustále vábí a přitahuje další a další inscenátory a diváky. Naši inscenaci jsme se rozhodli umístit do exteriérového prostředí letní scény na Kunětické hoře, kde může tento lidový příběh z koločavských polonin vhodně korespondovat s přírodní scenérií. Zároveň připravujeme i její pozměněnou podobu pro Městské divadlo, kde ji budeme uvádět od září 2013,“ říká dramaturg Zdeněk Janál a v krátkosti připomíná děj: „Za první světové války narukoval Nikola k uherskému pluku, ale zběhl a skrýval se v okolí svého rodiště. Jeho láska k Eržice a nedostatek peněz, aby si ji mohl vzít, ho přivedly ke zbojnictví. Ale samozřejmě také jeho přirozená touha po svobodě. V divokém poválečném období byl pak pronásledován četníky, kterým se mu dařilo unikat až do chvíle, kdy byla na jeho dopadení vypsána vysoká odměna a Nikolovi se zpronevěřili jeho přátelé.“
Režie muzikálového zpracování příběhu zbojníka Nikoly Šuhaje se ujal Michael Tarant, který před premiérou uvedl: „V Baladě jsou dvě věci, pro které je tak žádaná a legendární. Jednak je to téma svobody, nezávislosti, nepoddajnosti a jednak pochopitelně krásná hudba. Je to mimořádně šťastné dílo, a proto se tak často vrací na českomoravská či moravskoslezská jeviště. Neznám její inscenační tradici v zahraničí, ale myslím, že rozumím proč je titulem tolik uváděným.“
V roli Nikoly se alternují Jan Musil s Tomášem Lněničkou z královéhradeckého Klicperova divadla a Eržiku ztvární Petra Tenorová. V dalších rolích diváci uvidí Zdenu Bittlovou, Ladislava Špinera, Josefa Vránu či Petra Dohnala, herce podpoří početný sbor tanečníků a zpěváků a živě zahraje i folklórní kapela Trdlo.
„Před herci musí stát vždy velké výzvy. A role Nikoly a Eržiky výzvami jistě jsou. Pro herce je velmi důležité, aby dostávali mimořádné úkoly, mohli se s nimi vyrovnat a prostřednictvím nich dál růst. Balada pro banditu je však především ansámblové divadlo. K tomuto žánru a ansámblovému herectví patří nutně plné nasazení, ve kterém všichni tančí, zpívají a především hrají divadlo,“ dodává Michael Tarant.
Východočeské divadlo uvedlo Baladu pro banditu v originální úpravě a novém hudebním aranžmá Marka Ivanoviće. O výpravu se postaral Tomáš Moravec, choreografii připravil Jiří Pokorný, hudebně inscenaci nastudoval Václav Trunec a souboje nazkoušel Karel Basák.
Radek Smetana, 17. června 2013
Copyright © 2000-2025, VČD Pardubice. Všechna práva vyhrazena.
Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
e-mail: vcd@vcd.cz •  další kontakty •  správce webu
Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz