VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE
VČD v běhu času – přelomový 17. listopad
Během minulé, jubilejní sezóny jsme mapovali bohaté dějiny Východočeského divadla, jehož historická budova zdobí centrum Pardubic už přes 110 let. „Vzpomínkový“ seriál zakončíme v přelomovém roce 1989, v němž se vrátila svoboda nejen do ulic, ale i na prkna, která znamenají svět…
Divadlo v Pardubicích – tak jako tomu bylo ve většině českých divadel – se po 17. listopadu 1989 stalo centrem politického života, sloužilo jako politická tribuna a soubor se se zvoleným stávkovým výborem podílel na veškerém společenském dění ve městě.
Vzrušené dny a hodiny. Před budovou Východočeského divadla v Pardubicích se po celý minulý týden konala shromáždění několika tisíc občanů. … Ve čtvrtek promluvili k přítomným občanům předseda OV NF a vedoucí tajemník OV KSČ Jaroslav Kubínek, herečka Národního divadla Jana Hlaváčová a herec Boris Rösner. … Při pátečním shromáždění vystoupili mj. předseda ONV Viktor Chrobok a členka Městských divadel pražských Věra Galatíková. … Ve vystoupeních některých účastníků zazněly i otevřené provokace. Zástupci Východočeského divadla, kteří průběh všech shromáždění řídili, se od těchto projevů vzápětí distancovali a zdůraznili pravidla opravdového dialogu.
Zář, 28. 11. 1989
Lidé vyjádřili svůj postoj. …v úterý odpoledne se opět konalo před budovou Východočeského divadla shromáždění. Večer pak v budově divadla proběhl diskusní večer – setkání s diváky. … Nadále pokračovala stávka vysokoškolských studentů a divadelníků.
Zář, 1. 12. 1989
Radek Smetana (s použitím knihy Historie divadelní Pardubic a okolí a Před oponou, za oponou)